Tilaajille

Ke­mi­jär­ven kou­lu­jen yh­dis­tä­mi­nen lop­pu­suo­ral­la - Iso­ky­län ja Sär­ke­län koulut kiinni laa­jen­nuk­sen myötä

Isokylän ja Särkelän koulut Kemijärvellä lopetaaan Hillatien koulun laajennuksen valmistuttua. Kaupunginhallitus päätti maanantain kokouksessaan myös Jyvälänpuiston päiväkodin laajennuksesta.

Kaupunginhallitus esittää Jyvälänpuiston päiväkodin suunnitteluun hallitus 60 000 euron määrärahaa kuluvalle vuodelle. Tavoitteena olisi rakentaa lisätilaa neljälle lapsiryhmälle ja päästä uusiin tiloihin jo ensi vuoden vuodenvaihteessa.

Valtuusto pääsee vielä ennen lopullista päätöstä käsittelemään koulu- ja varhaiskasvatusverkkoa, kuten myös liikelaitoksen perustamista, jonka hallintaan siirrettäisiin asuntoyhtiöt ja isännöinnistä ja huollosta vastaava Roikka Oy.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä